Gdzie znaleźć pomoc księgową?

księgowyWiele osób zastanawia się, co zrobić, kiedy nabędziemy jakieś środki, których wartość nie przekroczy 3.500 PLN, ale mamy je w swoim posiadaniu i używaniu krócej niż rok? Warto w takiej sytuacji zajrzeć do stosownych i odpowiednich regulacji. Otóż przepisy  – ustawa o rachunkowości oraz ustawy o podatkach – mówią, że wówczas nie uznajemy danych środków za środki trwałe, a jedynie wszystkie wydatki, które ponieśliśmy w związku z jego nabyciem (lub wytworzeniem – sytuacja dotyczy również okoliczności, w których sami wytwarzamy określone środki), wliczamy bezpośrednio w koszty. Co jednak niezwykle ważne – wraz w upływem roku należy te koszta skorygować, w przeciwnym razie może się okazać, że nasze rozliczenia będą zawierały przekłamania i błędy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak należy postąpić w określonej sytuacji, warto zajrzeć na jakieś forum o podatkach, których liczna reprezentacja istnieje w sieci, a część jest prowadzona przez profesjonalistów – księgowych i prawników. W sytuacji jak opisana w powyższym przykładzie, rozwiązanie przynosi nam ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa ta mówi wyraźnie – jeśli wartość naszego produktu  nie przekracza 3,500 PLN, od nas zależy, czy go wpiszemy do środków trwałych czy nie. Jeśli zaś przekracza 3.500 PLN, minął rok, a myśmy nie wpisali środka do rejestru środków trwałych, nie pozostaje nam nic innego jak zewidencjonować dany przedmiot jako środek trwały, zastosować stawkę amortyzacji, zmniejszyć koszta uzyskania przychodów oraz wpłacić odsetki do urzędu skarbowego.

Profesjonalne biuro

Wybierając biuro rachunkowe, które zajmie się naszymi sprawami, które dla nas są zbyt trudne lub monotonne, w głównej mierze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych szczegółów, które decydować będą dlaczego wybierzemy to biuro, a nie inne. Czasami, np w przypadku franczyzy nie mamy wyboru.
Jeśli jednak go mamy to jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem jest profesjonalizm danego biura rachunkowego, ponieważ bez tego ciężko sobie wyobrazić jak dane biuro w ogóle załatwia sprawy. Dlatego też zanim wybierzemy się do konkretnego biura, powinniśmy się dowiedzieć jak ono załatwia sprawy i czy kadra w tym biurze jest jak najbardziej profesjonalna. Tak jest w biurach gdzie biuro rachunkowe to przede wszystkim profesjonalna kadra urzędników, którzy załatwiają sprawy w sposób jak najbardziej profesjonalny, a dzięki temu zadowolenie wśród petentów jest bardzo duże, a o to chodzi właśnie w tej pracy. Niestety nie wszystkie biura rachunkowe w naszym kraju zdają sobie z tego sprawę, przez co wiele spraw jest zaniedbanych lub też nieprofesjonalnie załatwionych.